Tedavi Yöntemleri

Tedavi Yöntemleri Girişimsel Ağrı Tedavileri Enjeksiyon Tedavileri
Tedavi Yöntemleri
İlaç Tedavileri Girişimsel Ağrı Tedavileri

Enjeksiyon Tedavileri

Bu tedavi ile gerekli ilaçlar doğrudan ağrının kaynağına veya ilgili sinirin çevresine verilir. Burada en çok kullanılan ilaç steriodler (kortizon) ve lokal anestezik ilaçlardır. Bu tedavi ile sıkışan sinirlerde, kireçlenme olan veya zorlanma sonucu hassasiyet olan (enflamasyon) eklemlerdeki ağrı giderilmeye çalışılır. Diz, kalça, omuz, bel kireçlenmeleri ile fıtıklarda bu tedavi sık olarak uygulanır ve kısa sürede etkisi görülür.

Enjeksiyon tedavisinin uygulandığı bir diğer ağrı da kas spazmlarıdır. Bu hastalarda ilgili kas içine tetik nokta enjeksiyonu yapılarak, kasılmaya neden olan kas bölgelerine lokal anestezik ilaç enjekte edilir. Bu şekilde kasın gevşemesi sağlanır.

Epidural Steroid (kortizon) Enjeksiyonu
Epidural steroid enjeksiyonu, bel veya boyun bölgelerindeki sinirlerin yakınına kortikosteroid ve bazen lokal anestezik ilaçların birlikte enjekte edilmesidir. Bu tedavi özellikle bel veya boyun fıtıkları, sinir sıkışması, dar kanal gibi rahatsızlıklardan kaynaklanan enflamasyonu azaltmak ve ağrıyı hafifletmek amacıyla uygulanır.

Kaudal Epidural Steroid Enjeksiyonu
Kaudal epidural steroid enjeksiyonu, kortikosteroid ilacının kuyruk sokumu bölgesinden epidural alana enjekte edilmesi işlemidir. Burada da amaç epidural enjeksiyon ile aynıdır.

Kaudal epidural steroid enjeksiyonunun normal epidural enjeksiyondan farkı, enjeksiyonun yapılacağı bölge ve enjeksiyonun hedeflendiği alanlardadır. Normal epidural enjeksiyonlar, bel veya boyun bölgesine yapılarak omurilik etrafındaki epidural alana ilaç enjekte edilir. Bu şekilde omuriliğin etrafındaki sinir kökleri üzerine etki edilir. Kaudal epidural steroid enjeksiyonları ise, kuyruk sokumu bölgesine yapılarak daha alt kısımda bulunan sakral spinal sinir kökleri ve siyatik siniri etkilemeyi amaçlar.

Tetik nokta enjeksiyonu
Tetik nokta enjeksiyonu, kaslardaki ağrılı bölgelere lokal anestezik ve bazen kortikosteroid ilacın enjekte edilmesi işlemidir. Bu enjeksiyon, tetik noktalar adı verilen kasılmış ve hassas kas liflerinin neden olduğu ağrıyı hafifletmek için yapılır.

Neden yapılır?
Tetik noktalar, kaslardaki gerginlik, tekrarlayan hareketler, yaralanma veya stres nedeniyle oluşabilir. Kasın gövdesinde bulunan bu noktaların kasta meydana gelen spazmı tetiklediği düşünülmektedir. Tetik noktalardaki gergin kas lifleri, normal kas dokusuyla karşılaştırıldığında daha az kan akışına sahiptir ve bu da kasın kasılmasına ve ağrıya neden olamaktadır. Tetik nokta enjeksiyonu, bu kasılmış kas liflerini gevşetmek ve ağrıyı azaltmak için kullanılır.

Nasıl yapılır?
Tetik nokta enjeksiyonu, genellikle doktor muayene odasında gerçekleştirilir. İşlem öncesi hastaya uygun pozisyon verilir. Enjeksiyon yapılacak bölge, antiseptik solüsyonla temizlenir. Ardından tetik noktaların olduğu bölgelere lokal anestezik medde enjeksiyonu yapılır.

Bu basit ve hızlı bir işlemdir, ancak sonrasında hastanın dinlenmesi ve kısa bir süre takip edilmesi gerekebilir. Enjeksiyonun yapıldığı bölgede hafif bir rahatlama hissedilebilir ve tedavinin etkisi zamanla artabilir.

Eklem içi enjeksiyonlar
Eklem içine enjeksiyonlar, eklem bölgesine ilaçların doğrudan enjekte edilmesi işlemidir. Bu enjeksiyonlar, çeşitli eklem rahatsızlıklarını tedavi etmek veya semptomları hafifletmek amacıyla yapılır.

Prof. Dr. ALP YENTÜR
+90 530 470 58 91
ayentur@yahoo.com
Acıbadem Ataşehir Hastanesi
Atatürk, Turgut Özal Bulv A Blok, No:11, 34758 Ataşehir/İstanbul

Acıbadem Atakent Hastanesi
Halkalı Merkez Mah. Turgut Özal Bulv. N:16 Küçükçekmece/İstanbul

Copyright © 2023 by Dr. Alp Yentür Tüm Hakları Saklıdır