Tedavi Seçenekleri

İntratelal ilaç pompası takılması (Baklofen pompası)
Tedavi Seçenekleri İntratelal ilaç pompası takılması (Baklofen pompası)
Tedavi Seçenekleri

İntratelal ilaç pompası takılması (Baklofen pompası)

Yüzü koyun, yan yatar veya oturur pozisyonda (uygulamayı yapacak olan hekimin tercihine göre)  spastisite yakınması olan hastalarda önce test maçlı olarak hastanın spinal bölgesine baklofen enjeksiyonu yapılır. Hasta bu işlemden fayda görürse bir sonraki seansta baklofeni spinal alana otomatik olarak, istenen miktarda uzun süre verebilecek özelliğe sahip pompa hastanın vücuduna kalıcı olarak yerleştirilir.

    Kalıcı pompa yerleştirilmesi sırasında hasta yüzükoyun pozisyonda yatar. İşlem sırasında ilk basamak spinal alana kateter yerleştirilmesidir. Daha sonra vücudun yan tarafında bir uygun bir bölgeye pompa yerleştirilir ve kateterin ucu pompaya bağlanır. Pompa ve kateter tümüyle vücudun içine yerleştirilmiştir. Yani hepsi ciltaltındadır, dışarısı ile teması kalmaz. Pompadaki ilaç bittikçe (yaklaşık ayda bir) dışarıdan bir iğne yardımı ile pompaya yeni ilaç doldurulur.
Bu işlem ameliyathane koşullarında, bütün yaşamsal fonksiyonlar monitörize edilip, sedasyon altında, skopi cihazı yardımı ile görüntülemeye yaparak gerçekleştirilir.


Prof. Dr. ALP YENTÜR
+90 530 470 58 91
ayentur@yahoo.com
Acıbadem Ataşehir Hastanesi
Atatürk, Turgut Özal Bulv A Blok, No:11, 34758 Ataşehir/İstanbul

Acıbadem Atakent Hastanesi
Halkalı Merkez Mah. Turgut Özal Bulv. N:16 Küçükçekmece/İstanbul

Copyright © 2023 by Dr. Alp Yentür Tüm Hakları Saklıdır